Gry dla całej rodziny i nie tylko – warcaby

Gry dla całej rodziny i nie tylko – warcaby

Gry są jedną z wielu form wspólnego spędzania czasu, zarówno z rodziną, jak i z rówieśnikami. To one rozwijają w nas myślenie logiczne, zamiłowanie do taktyki i chęć wykazania się. 

Wśród gier planszowych dominuje głównie potocznie nazywana gra “Chińczyk”, która wywołuje niemałe poruszenie wśród każdej grupy wiekowej. Inną popularną grą są szachy, wymagające intensywnej wiedzy i zaplecza w postaci już zapamiętanych taktyk. W miarę upływu czasu społeczeństwo powoli zapomniało o grze, która łączy cechy zarówno “Chińczyka”, jak i szachów. Przybliżymy wam czym dokładnie są i jak gra się w, już mało popularne, warcaby!

Czym dokładnie są warcaby?

Warcaby są grą dla dwóch graczy, w wieku zaczynającym się od pięciu lat, których zadaniem będzie pozyskanie wszystkich pionków swojego przeciwnika. Rozgrywka toczy się na planszy 8×8, zupełnie jak w przypadku szachów. Na czym polegają różnice w obu tych grach? Przede wszystkim warcaby to planszówka niewymagająca dużego doświadczenia, przystępna dla młodych osób, w tym dzieci. 

Cechy Warcabów:

– Wymagają niewielkiego zaangażowania
– Mają proste zasady
– Są przystępne dla małych dzieci
– Są mobilne, można je rozłożyć niemal wszędzie
– Nie potrzeba do nich dużego doświadczenia 

W jaki sposób gra się w Warcaby dla graczy?

Warcaby, choć mają standardowo określone zasady, mogą mieć wiele wariantów rozgrywki. Można grać nimi w sposób pierwotny, czyli zdobywać pionki przeciwnika i dążyć na drugą stronę planszy, a można również stworzyć własne kombinacje i zasady. Jedynym ograniczeniem jest ludzka kreatywność, dlatego właśnie gra w gronie rodzinnym przynosi największą zabawę i radość. Nigdy nie jest się pewnym, co tym razem przyniesie ta niszowa planszówka.

Standardowy zestaw warcabów:

– 24 pionki (12 białych i 12 czarnych)
– Plansza 8×8 pól
– Instrukcja z zasadami

Gry planszowe stanowią idealne źródło spędzania czasu, dlatego każdy rodzic powinien pomyśleć o zakupie gier na miarę możliwości swoich pociech. Może to właśnie warcaby skradną ich serca do tego stopnia, że nigdy nie zapomną wspólnych wieczorów z pionkami w dłoniach.